Chwasty to także kwiaty, kiedy lepiej je poznasz

 "Całe życie składa się tylko z powitań i pożegnań (...)" 

     Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"

 Z ogromną przyjemnością witam się z Wami i z jeszcze większą przyjemnością goszczę u Sabinki w Jej Śmietankowym Domu. Kiedy padła z Jej strony propozycja współpracy w zakresie mojej książkowej pasji, nie wahałam się ani chwili.

 

 

 Książki bowiem, oprócz rękodzieła, to cały mój świat, moje życie i moja wielka miłość. Największą z największych jest oczywiście "Ania z Zielonego Wzgórza" i to dzięki niej i jej barwnym opisom przyrody, zaczęłam interesować się roślinami i gromadzić książki z botanicznymi grafikami. Nie jest to wbrew pozorom łatwa sprawa, bo poszukuję jedynie starych, antykwarycznych wydań. Najpiękniejszym w mojej kolekcji jest maleńki, ale wartościowy norweski atlas FLORAEN I FARGER. Oprawiony w błękitne, spłowiałe od słońca płótno, pochodzi z 1952 roku, z Forlagt AV H. ASCHEHOUG&CO. (W. NYGAARD) w Oslo. To prawdziwa perełka, długo przeze mnie poszukiwana, zawiera piękne ryciny kwiatów i ziół. Kolejne dwie książki pochodzą z 1966 roku i powstały nakładem Instytutu Wydawniczego "Nasza Księgarnia", w opracowaniu Marii Kowalewskiej i Marii Kownackiej. To "Głos przyrody" podzielony na część "Wiosna, lato" i "Jesień, zima". Jako, że od zawsze drzemie we mnie stara dusza, to bliższy mojemu sercu jest ten jesienno-zimowy zbiór wierszy, opowiadań i ciekawostek. A to wszystko opatrzone barwnymi tablicami roślin i zwierząt oraz wyjątkowymi czarno - białymi grafikami. Moje serce prawdziwej jesieniary mocno bije, kiedy zagłębiam się w lekturze. Nie zwalniam tempa również przy opracowaniu "Chwastów łąk i pastwisk" Mariana Nowińskiego z Państwowego Wydawnictwa Rolniczego i Leśnego z Warszawy, z 1970 roku. Miodowa, płócienna oprawa cieszy oczy i rozgrzewa swoim jesiennym ciepłym odcieniem. 
 

 "To, co dla jednych jest chwastem, dla innych jest polnym kwiatem" Susan Wittig Albert 

 I chociaż raczej przeważa tu wiedzą fachowa nad rycinami, to opracowanie jest merytoryczne i bogate w analizy. 

A jak to pisał A. A. Milne: "Chwasty to także kwiaty, kiedy lepiej je poznasz" 

 Warto więc zagłębić się w treści, by odnaleźć szczęście i piękno w każdej roślinie. Na koniec zostawiłam sobie największy rarytas i chyba najbardziej poszukiwany na rynku egzemplarz "Atlas roślin łąkowych i pastwiskowych" Barbary Rutkowskiej, wydany przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984 rok. Zdobi go, oprócz oczywiście płóciennej oprawy, papierowa, lakierowana obwoluta z cudowną botaniczną grafiką. To najdroższy nabytek w mojej roślinnej kolekcji i niestety również w najgorszym stanie. Zostanie jednak poddany przeze mnie introligatorskim zabiegom, aby jeszcze długo służył i zachwycał tym, co skrywa między stronicami. 

 Zapraszam Was do zachwytów nad magicznymi kadrami, uchwyconymi oczami Sabinki i oczywiście do mojego świata, w którym dzielę się małymi chwilami z mojej codzienności. Zapraszam do Little Things. 

 "Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy" Oscar Wilde 

 

 

 

Śmietankowy Dom

Autorka bloga:
Śmietankowy Dom – DIY • Livestyle • Handmade • Rękodzieło

4 komentarze:

 1. Zazdroszczę takich unikalnych zdobyczy! To prawda, że botaniczne rysunki w tych starszych egzemplarzach książek są oczarowujące. To bardzo ciekawe móc się im przyglądać i czerpać z tych książek wiedze. W końcu ziołolecznictwo wraca do łask, a nie od dzisiaj wiadomo, że wiele dobroci można znaleźć w tych polnych roślinach. To bardzo ciekawy temat! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe unikalne dekoracje. Jakiś czas temu bawię się w podobną tematykę w ramach hobby. Na co dzień pracuję przy komputerze oraz jest to dla mnie oderwanie się od codziennej rutyny.
  Jak równięż od ekranów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słowa Susan Wittig Albert, 'To, co dla jednych jest chwastem, dla innych jest polnym kwiatem', ukazują piękno różnorodności i różnych perspektyw. W tym zdaniu tkwi mądrość, która skłania do refleksji nad subiektywnym spojrzeniem na świat i odkrywaniem piękna w tym, co dla innych może być bagatelą.

  OdpowiedzUsuń